Największa baza miejskich innowacji, program edukacyjny skierowany do samorządowców oraz konkurs Miasto Przyszłości 2050, w którym zwycięskie miasto ma szansę na sfinansowanie innowacyjnych rozwiązań – to oferta najnowszego programu PFR dla Miast realizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju.
Podstawą stabilnego rozwoju jest ciągłe doskonalenie. Nową jakość wprowadzamy zarówno poprzez odważną wizję gospodarczą, jak i otwieranie polskich miast na inteligentne, przyjazne obywatelowi rozwiązania. Smart City to nie jest tylko idea. To konkretne rozwiązania, które sprawiają, że życie w polskich miastach staje się zdrowsze, bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.
Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów
Silna gospodarka oraz wysoka jakość usług publicznych wymaga nie tylko tworzenia nowych technologii, ale także umiejętności ich efektywnego wykorzystywania. Wdrażanie inteligentnych rozwiązań w miastach poprawia jakość życia mieszkańców, pozwala skuteczniej zarządzać miastem i, co ważne - może mieć wpływ na zatrzymanie procesu depopulacji, dając lokalnej społeczności nowy impuls rozwojowy.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju
Zanim stworzyliśmy ramy programu PFR dla Miast zapytaliśmy grupę polskich samorządów, czego potrzebują do wdrażania inteligentnych rozwiązań w swoich miastach. Większość wskazała na brak odpowiedniej wiedzy i finansowania. Uznaliśmy więc, że samorządom przyda się profesjonalny program edukacyjny, w którym czołówka polskich ekspertów przekaże im swoją wiedzę m.in. o tym jak finansować inwestycje w samorządach, jak wykorzystać potencjał danych miejskich i usług chmurowych, jak wdrażać innowacyjne rozwiązania w administracji poprzez GovTech Polska, nową formułę w prawie zamówień publicznych. Tak powstała Akademia Miast Przyszłości – bezpłatny cykl szkoleń, podczas których mamy nadzieję wykształcić przyszłych liderów projektów technologicznych w polskich miastach.
Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.