IDA – Investments Dual-Use Technology Accelerator Bootcamp (IDA Bootcamp) to pierwszy w Polsce bezpłatny program w modelu otwartych innowacji dla zespołów naukowych, start-upów i firm technologicznych, które chcą rozwijać innowacyjne projekty o podwójnym zastosowaniu – cywilnym i wojskowym. Druga edycja koncentruje się na wzmocnieniu bezpieczeństwa polskich granic na lądzie i morzu, oferując uczestnikom warsztaty oraz spotkania biznesowe z funduszami inwestycyjnymi i sektorem obronnym. Rekrutacja trwa do 23 września.
Polska już pod raz drugi znalazła się w czołówce, pod względem liczby rozwiązań zgłoszonych do międzynarodowego programu DIANA NATO. W skali światowej więcej zgłoszeń wpłynęło jedynie z USA, Wielkiej Brytanii i Kanady, co pokazuje, że polskie startupy są otwarte na współpracę z sektorem obronnym, a wiele projektów ma niewykorzystany potencjał. Dlatego kontynuujemy projekt IDA, tworząc w ten sposób przestrzeń do dialogu między zespołami naukowymi i startupami, a inwestorami i wojskiem.
- mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR
- Zapewnienie akustycznego wykrywania i identyfikacji bezzałogowych statków powietrznych (BSP).
- Rozwiązania dla bezzałogowych systemów lądowych (BSL/UGV) oraz roboty modułowe.
- Budowa dronów (UAV) rozpoznawczo-uderzeniowy dla pododdziałów powietrzno-desantowa.
- Niskokosztowa budowa dronów (UAV) rozpoznawczo-uderzeniowych typu FPV.
- Komunikacja torem kablowym w warunkach morskich (integrator komunikacyjno-zasilający).
- Podwodna łączność bezprzewodowa.
- Wysokowydajne morskie zasilacze elektryczne.
- Nawigacja dla morskich pojazdów autonomicznych.
Efekty pilotażowej edycji IDA Bootcamp
Jak aplikować do IDA Bootcamp 2024?
Bootcamp to przede wszystkim ludzie. Ściągamy w jedno miejsce, w jednym czasie grupę m.in. ekspertów wojskowych i technologicznych, przedstawicieli polskich i zagranicznych firm z sektora obronnego, inwestorów jak i samych żołnierzy. Po co? By wspierać adaptacje technologii cywilnych do potrzeb wymagającego odbiorcy końcowego, tak aby udrożnić proces transferu ich do sprzętu i rozwiązań wojskowych.
- mówi Paweł Huras, koordynator programu IDA