Nowe rozwiązania technologiczne rywalizowały w Centralnym Domu Technologii o miano najbardziej innowacyjnego projektu drugiej edycji Szkoły Pionierów PFR – programu tworzonego przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z Allegro. Uczestnicy otrzymali niepowtarzalną szansę na zaprezentowanie się przed licznymi funduszami PFR Ventures, które są gotowe zainwestować w start-upy łącznie ponad 2 mld złotych. Zwycięski projekt Unicorn VR World to rozwiązanie, które ma szansę dokonać światowej rewolucji w terapii dzieci z autyzmem.
Polski Fundusz Rozwoju wspiera nowe pokolenie polskich przedsiębiorców technologicznych, umożliwiając im profesjonalne przygotowanie innowacyjnego produktu lub usługi do inwestycji z PFR Ventures. Wierzymy, że poprzez cykliczne programy edukacyjne, takie jak Szkoła Pionierów PFR, kształtujemy nową jakość polskiego ekosystemu innowacji i młodych innowatorów – dobrze wyedukowanych, świadomych i coraz odważniej patrzących na ekspansję zagraniczną.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju
Nagroda publiczności została przyznana projektowi GrainER– inkubator dla nasion rolniczych, dzięki czemu rośliny mogą wyrosnąć nawet 30 proc. szybciej i będą wymagały do 50 proc. mniej oprysków z pestycydów. Podczas gali przedstawiono również takie rozwiązania, jak automat do windykacji niezapłaconych faktur, inteligentny ul czy platforma dla trenerów i osób poszukujących wiedzy. Zwycięski projekt, otrzymał czek na 5000 zł do wykorzystania na udział w międzynarodowej konferencji technologicznej.
Jestem pod wrażeniem uniwersalności projektów rozwijanych w tej edycji Szkoły Pionierów PFR. Przeważająca większość z nich może znaleźć zastosowanie globalne, nie ograniczone tylko do jednego rynku. Tematyka projektów, które powstały w ramach tej edycji Szkoły Pionierów, jest bardzo zróżnicowana - na radarach uczestników znalazły się nie tylko kwestie biznesowe, ale także istotne w szerszym kontekście: społecznym czy kulturowym. Udało nam się wspólnie osiągnąć także inną ważną rzecz: uczestnicy mogli spojrzeć na swoje projekty z innej niż lokalnej perspektywy. Wiemy jak jest to istotne, bowiem w Allegro wciąż tworzymy nowe rozwiązania, które nieustannie wymagają świeżego spojrzenia na handel, obsługę klienta, dostawy. To kluczowe, żeby czerpać zarówno z własnego doświadczenia, jak i umieć spoglądać na projekty zewnętrznymi oczami.
Damian Zapłata, członek zarządu Allegro, członek Rady Programowej Szkoły Pionierów PFR
Nie bez powodu gala Szkoły Pionierów PFR odbywa się w Centralnym Domu Technologii, czyli nowej przestrzeni edukacji technologicznej na mapie Warszawy. Mam nadzieję, że innowacyjne produkty tworzone przez naszych pionierów, wkrótce będzie można zobaczyć na jednej z wystaw polskich rozwiązań technologicznych, które organizowane są w CDT.
Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR