Opatrunek usztywniający ze specjalnego kompozytu, inteligentne urządzenie i aplikacja dla osób z astmą, nieinwazyjny glukometr czy szpitalna apteka sterowana sztuczną inteligencją to tylko niektóre nowatorskie rozwiązania, które tworzą uczestnicy Akademii BioMed PFR. Czy jest wśród nich przyszły polski „jednorożec”? Podczas uroczystej gali jury wyłoniło projekt, który ich zdaniem ma największy potencjał na międzynarodowy sukces.
Gratuluję wszystkim uczestnikom Akademii BioMed PFR, bo utwierdzili nas w przekonaniu, że w polskiej branży medycznej i farmaceutycznej drzemie ogromny potencjał. Wiele rozwiązań tworzonych przez Polaków ma szansę na międzynarodowy sukces, ale często osoby, które działają w obszarze badań naukowych i opracowują nowe rozwiązania nie mają wystarczającej wiedzy biznesowej. Odpowiedzią PFR było stworzenie Akademii BioMed – programu, który daje uczestnikom dostęp do doświadczonych międzynarodowych ekspertów i wspiera we wprowadzeniu innowacyjnego produktu lub usługi na rynek.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Był to pierwszy program branżowy w Polsce dedykowany dla start-upów, w którym startupy miały bezpośredni kontakt z funduszami z ticket’em inwestycyjnym w ich sektorze. Był to także jeden z pierwszych programów, gdzie promowaliśmy 5 funduszy PFR Ventures oraz PFR Life Science, które finansują rozwój polskiego sektora MedTech i BioTech. Ponadto w PFR planujemy kontynuować współpracę z absolwentami programu, poprzez założenie Klubu Alumni Akademii BioMed, który będzie forum do wymiany doświadczeń przydatnych w prowadzeniu firmy medycznej czy biotechnologicznej oraz miejscem spotkań z potencjalnymi inwestorami.
Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR