PFR Ventures uruchomiło już 29 funduszy venture capital. W trakcie konferencji Impact’19, spółka poinformowała, że 5 z nich dokonało już pierwszych inwestycji na łączną kwotę 41,6 mln PLN. Finansowanie od zasilonych publicznymi pieniędzmi funduszy otrzymało 9 innowacyjnych spółek.
PFR Ventures to fundusz funduszy, który w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 zarządza blisko 3 miliardami złotych. Połowa z tych środków skierowana została już do 29 funduszy VC, gdzie połączone zostały one z kapitałem prywatnym. Łącznie, prywatni inwestorzy zasilą wszystkie fundusze PFR Ventures dodatkowym 1,8 mld PLN.
- Rozwój rynku venture capital w Polsce był dla nas pierwszorzędną kwestią przy tworzeniu ekosystemu innowacji w Polsce. Jednym z pierwszych kroków, było uwolnienie potencjału inwestycyjnego funduszy VC poprzez zniesienie obowiązującego od 2014 r. podwójnego ich opodatkowania. Fundusze Venture to wehikuły inwestycyjne, które pozwalają wypłynąć startupom na szerokie wody. Ich rola w procesie rozwoju młodych innowacyjnych firm jest nieodzowna. Nie tylko zapewniają startupom środki na inwestycje, ale także kontakty międzynarodowe, wiedzę i doświadczenie inwestorów. Tym bardziej cieszę się, że jedna trzecia utworzonych przez PFR funduszy ma charakter międzynarodowy. Dzięki takiej współpracy polski ekosystem rozwija się jeszcze szybciej – stwierdziła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
- Nasz sektor venture capital jest dość młody, dlatego rozwija się w dużym stopniu w oparciu o środki publiczne. To naturalny etap, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć PFR Ventures środkami unijnymi, które przynoszą już pierwsze efekty. Wraz z dojrzewaniem sektora, udział kapitału prywatnego będzie rósł, a i sam rynek venture capital będzie przynosił gospodarce coraz większą wartość dodaną. W ogłoszonych dziś 9 inwestycjach, udział środków UE to 38% - zaznaczył minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński.
- Inwestycje zespołów uruchomionych przez PFR Ventures to kolejny etap działalności naszego funduszu funduszy. Prywatny kapitał, który połączyliśmy z środkami publicznymi doładował rynek VC dodatkowymi 2 mld PLN w 2018 roku. Teraz, te środki zaczynają płynąć do innowacyjnych spółek. Dziś pochwaliliśmy się pierwszymi dziewięcioma inwestycjami, a do 2023 roku będzie ich kilkaset. Mamy nadzieję, że wśród nich znajdzie się polski jednorożec – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Pierwsze pieniądze do startupów popłynęły już w pierwszym kwartale 2019. Najszybszym funduszem było RST Ventures for Earth. Partnerzy zapewnili finansowanie zalążkowe dla spółki ZEME, która usprawnia proces gospodarowania odpadami przemysłowymi. Kolejne inwestycje wykonał KnowledgeHub, który dostarczył środki dla rowerowego Activy oraz Sundose – spółki produkującej spersonalizowane suplementy diety.
Większe rundy finansowania zapewniły fundusze z programu Otwarte Innowacje. Montis Capital zainwestowało w spółkę Talkin’ Things, która przenosi opakowania produktów do świata internetu rzeczy oraz w Skriware – Oferującego rozwiązania edukacyjnego na bazie drukarek 3D. Z kolei Aper Ventures nawiązało współpracę z Talent Alpha – firmę rozpędzaną przez Przemysława Beendta, która tworzy platformę rekrutacyjną dla sektora IT.
Pierwsze aktywności pojawiły się też w funduszu FinchCapital, który na ten moment może pochwalić się aż trzema inwestycjami. Środki trafiły m.in. do Twisto (odroczone płatności), które zebrało także finansowanie od Velocity Capital, ING Ventures, Uniqa Ventures i ING Bank Śląski. Wcześniej, fundusz zainwestował w spółkę PerfOps, która umożliwia zaawansowaną analitykę infrastruktury internetowej. Pieniądze z funduszu popłynęły także do Symmetrical – spółki, która chce zrewolucjonizować obecny system zaciągania kredytów.
- Cieszę się, że nasze fundusze rozpoczęły już proces inwestycyjny. Pierwsze 40 mln PLN trafiło zarówno do spółek, które znajdują się w fazie zalążkowej, jak i firm, które planują już swoją ekspansję międzynarodową. To dowód na to, że podzielenie środków unijnych na programy, w ramach których utworzyliśmy fundusze usprawniło przepływ środków VC – komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.
Od połowy 2016 roku, Grupa PFR zapewniła finansowanie w charakterze VC dla 50 spółek. Przekroczyło ono 250 mln PLN, a największą część tych środków dostarczyły fundusze KFK. Ich horyzont inwestycyjny zakończył się wraz z 2018 rokiem.
PFR Ventures to Fundusz Funduszy, który wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami zainwestuje ponad 4 mld PLN w fundusze Venture Capital. Ich celem będzie napędzenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na wczesnych etapach rozwoju. 2,7 mld PLN, którymi dysponuje PFR Ventures pochodzi z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.