12 lutego w Warszawie odbyła się gala finałowa pierwszej edycji Szkoły Pionierów PFR. Poza uroczystym podsumowaniem, najważniejszą częścią wieczoru był konkurs, w którym część absolwentów programu zaprezentowała swoje innowacyjne projekty. Jury spośród 14 zespołów za najlepszy uznało projekt Vibro View – nowatorskie rozwiązanie, które pozwoli osobom niewidomym na lepsze rozpoznanie otoczenia i ułatwi codzienne funkcjonowanie.
Budujemy społeczność przyszłych liderów, którzy będą mieli znaczący wpływ na ekosystem innowacji w Polsce. Chcemy kontynuować program, bo tylko długofalowe działania przynoszą najlepsze efekty.
Paweł Borys, prezes PFR
Tworząc Szkołę Pionierów nie chcieliśmy konkurować z innymi programami akceleracyjnymi w Polsce. Szukaliśmy talentów technologicznych, którzy wzmocnią swoją zdolność do innowacyjnego i społecznego myślenia i przejdą przez cały proces tworzenia produktu od design thinking po rozmowy z funduszami Venture Capital.
Eliza Kruczkowska, pomysłodawca programu
Zachęcam do tego, żeby pionierzy myśleli o swoich projektach, jako części ekosystemu innowacji. Projekty te mogą potoczyć się w różnym kierunku. Z pewnością każdego roku będą się one zmieniać, rozwijać i zmuszać do dalszej pracy.
Damian Zapłata, członek zarządu Allegro
To wyróżnienie jeszcze bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu, że projekt, nad którym pracuję ma sens.
Łukasz Taraszka, założyciel Vibro View
Każdy z zespołów zaprezentował się na bardzo wysokim poziomie, więc wybór nie był łatwy. Jury oceniało przede wszystkim wartość merytoryczną projektu, czyli stopień innowacyjności i sposób przedstawienia potrzeb, na które odpowiada prezentowane rozwiązanie. Ważne było również określenie rynku docelowego, przychodów ze sprzedaży, możliwości skalowania i ekspansji. W drugiej kolejności ocenialiśmy jakość przygotowanej prezentacji i trafność odpowiedzi na pytania jury.
Agata Nałęcz, prezes Fundacji PFR