Za nami weekend pełny kreatywności, inspiracji i dobrych pomysłów, które w ciągu najbliższych miesięcy posłużą miastom zgłaszającym swoje wyzwania w ramach hackatonu Hack the Climate. Międzynarodowi programiści pokazali, w jaki sposób wykorzystać technologie w walce ze zmianami klimatu. Po skutecznym wdrożeniu powstałych aplikacji możemy spodziewać się ograniczenia CO2, mniejszego zanieczyszczenia wód czy wzrostu zaangażowania mieszkańców w walkę ze zmianami klimatu.
W dniach 24-26 listopada br. w jednej wirtualnej przestrzeni zebrało się ponad 100 programistów, analityków danych, projektantów UX, a także przedstawicieli miast i ekspertów, którzy wspólnie pracowali nad rozwiązaniami wyzwań klimatycznych stawianych przez Bieruń, Rzeszów, Setesdal i Stavanger oraz Sulejówek. Po październikowych warsztatach service design, miasta były odpowiednio przygotowane do współpracy z innowatorami.
Bieruń chce wsłuchać się w głos mieszkańców i stworzyć platformę do skutecznej komunikacji
Od początku celem przedstawicieli Bierunia było przygotowanie lokalnej gospodarki i społeczności na nadchodzące zmiany, związane z odejściem od górnictwa. Kluczowe dla sukcesu tej transformacji jest ulepszenie kontaktu z instytucjami miejskimi oraz zaangażowanie mieszkańców w proces projektowania przestrzeni miejskiej. Zaproponowane przez zwycięski zespół The Bills rozwiązanie to interaktywna mapa Bierunia, czyli platforma online, za pomocą której mieszkańcy będą mogli zarówno zdobyć więcej informacji o planowanych inwestycjach, jak i wyrazić swoje opinie na ich temat. Wdrożenie platformy poskutkuje większym zaangażowaniem mieszkańców i pozwoli na sprawniejsze działanie miasta w obliczu pojawiających się lokalnie wyzwań.
Rzeszów zachęci mieszkańców do ekologicznych środków transportu, by ograniczyć korki i emisję CO2
Po wdrożeniu dedykowanej aplikacji mieszkańcy Rzeszowa znajdą w jednym miejscu pakiet informacji dotyczących wyboru najefektywniejszej drogi uwzględniając czas, warunki pogodowe i zanieczyszczenie powietrza. Dzięki wdrożonej gamifikacji użytkownicy będą mogli zdobywać więcej punktów, gdy przy gorszej jakości powietrza wybiorą transport publiczny zamiast auta. Zaawansowana analityka danych zaprezentowana przez zespół Green City Initiative niesie za sobą korzyści dla miasta, które będzie mogło wykorzystać dane o preferencjach mieszkańców dotyczących ich aktywności w konkretnych godzinach, dniach czy na określonych odcinkach.
Monitoring zasobów wodnych w Stavanger i Setesdal
Norweskie miasta mierzą się z zanieczyszczeniem wody, wynikającym ze stosowania nawozów w rolnictwie. Jedną z odpowiedzi na to wyzwanie będzie wykorzystanie nowych technologii do monitorowania, kontrolowania i zmniejszania zanieczyszczeń związanych z działalnością rolniczą. Stworzone przez zespół Continua rozwiązanie bazuje na modelu predykcji spływu nawozów z pola na podstawie prognozy pogody oraz zawiera moduły umożliwiające przekazanie tej informacji użytkownikom – system alertów oraz mapę. Dzięki integracji API możliwe będzie wdrożenie rozwiązania z użyciem lokalnych systemów w miastach, a pierwsze testy w terenie przeprowadzone zostaną już po 15 lutego, po rozpoczęciu sezonu nawozowego.
Sulejówek zadba o tereny zielone w mieście
Miasto Sulejówek zwróciło się z prośbą o oszacowanie wartości drzew, aby ułatwić przekonanie mieszkańców do minimalizacji tych wycinek i jednocześnie usprawnić urzędnikom zarządzanie zielenią w mieście przez urzędników. Przedstawione przez zespół HotDots rozwiązanie opiera się na 4 komplementarnych modułach ułatwiających identyfikację drzew, szacowanie ich wartości oraz module dot. ich wycinki. Wdrożenie rozwiązania ułatwi urzędnikom prace z danymi geoprzestrzennymi i usprawni proces wydawania decyzji. Co ważne, mieszkańcy również będą mieli okazję do zwiększenia swojej świadomości i przygotowania się do procesu wycinki drzew na posesji, być może od razu planując nowe nasadzenia bilansujące wchłanianie CO2.
Hackathon był kolejnym działaniem w ramach programu Hack the Climate, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, który jako Polski Fundusz Rozwoju realizujemy wspólnie z norweską organizacją Nordic Edge.
Do końca kwietnia 2024 r. zwycięskie zespoły mają czas na wdrożenie rozwiązań w miastach, za co otrzymają nagrody w wysokości 10 000 euro.
Z podsumowaniem przeprowadzonych działań będzie można zapoznać się już podczas Nordic Edge Expo, które odbędzie się w dn. 7-8.05.2024 r. w Stavanger, jak i w zaplanowanej, wspólnej publikacji opisującej zielone technologie dla miast.