Aplikacja ułatwiająca diagnozę nowotworów piersi, szybkie testy do badania płodności mężczyzn oraz określenia skuteczności działania leków antydepresyjnych czy nowy sposób na terapię przeciwalergiczną - oto najciekawsze rozwiązania technologiczne stworzone przez uczestników Szkoły Pionierów PFR, które zostały nagrodzone przez jury podczas Gali Finałowej. Program, który wspiera rozwój polskich innowacji, już od 5 lat z sukcesami tworzą wspólnie PFR i Allegro.
Szansa dla polskich technologii
Starzejące się społeczeństwo, niedobór specjalistów, ale także rosnąca świadomość społeczna dotycząca profilaktyki zdrowia sprawiają, że rynek technologii medycznych będzie w najbliższych latach jednym z najszybciej rozwijających się sektorów na świecie. Ten trend obserwujemy także w Polsce, gdzie coraz częściej mówi się o postępującej robotyzacji i wykorzystaniu sztucznej inteligencji czy o nowych osiągnięciach polskich naukowców oraz start-uperów. Mając w zanadrzu rozbudowane zaplecze technologiczne Polska ma szansę skuteczniej przeciwdziałać kryzysom zdrowotnym, ograniczając ich negatywny wpływ na gospodarkę.
– mówi Paweł Borys, prezes PFR.
Allegro współtworzy i jest partnerem strategicznym Szkoły Pionierów PFR od momentu powstania programu. Przez te 5 lat towarzyszyliśmy w drodze rozwoju aż 250 uczestników, a dzięki zaangażowaniu naszych ekspertów dzieliliśmy się wiedzą, doświadczeniem i dobrymi praktykami. Głęboko wierzę, że dzięki wspieraniu takich programów inkubacyjnych możemy realnie wpływać na wzrost polskiej gospodarki, uczynić ją bardziej zrównoważoną i przyczynić się do powstania kolejnych startupów pozytywnego wpływu. Tegoroczna edycja Szkoły Pionierów PFR została zdominowana przez rozwiązania z obszaru HealthTech, które są odpowiedzią na potrzeby rynku i mogą mieć realny wpływ na przyszłość sektora ochrony zdrowia. Dlatego mam nadzieję, że szybko rozwiną one swoje skrzydła i z sukcesem wejdą na rynek.
– mówi Aleksandra Sroka-Krzyżak, Strategy Director, Chief of Staff w Allegro.
5 lat sukcesów Szkoły Pionierów PFR
Każdą edycję Szkoły Pionierów PFR tworzymy w oparciu o dokładne analizy, dostosowując tematykę projektów do aktualnych potrzeb rynkowych i trendów. Zależy nam, żeby uczestnicy tworzyli rozwiązania, na które jest zapotrzebowanie, maksymalizując ich szanse na rozwój własnego start-upu. Jak pokazują dane, osiągamy swój cel.”
– mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.