Duże miasta takie, jak Gdynia, Poznań czy Kraków oraz te nieco mniejsze, jak np. Karczew, Zgorzelec czy Jaworzno – bez względu na wielkość każde z nich łączy jedno – odwaga wdrażania innowacyjnych projektów, które służą miastu i jego mieszkańcom. Zespół PFR we współpracy z samorządami przygotował bezpłatnego ebooka, który jest zbiorem doświadczeń i pomysłów na tworzenie inteligentnych miast przyjaznych lokalnym społecznościom.
W ramach PFR dla Miast stale rozbudowujemy Bazę Miejskich Innowacji, która jest zbiorem miejskich rozwiązań technologicznych z Polski i ze świata. Przy okazji rozmów z samorządami często jestem pytany o przykłady światowych metropolii, którymi warto się inspirować. Odpowiadam wtedy, że o ile zawsze warto śledzić światowe trendy, to najuważniej przyglądajmy się lokalnym działaniom, bo te dzieją się w tych samych i dobrze nam już znanych ramach prawnych, kulturowych czy społecznych. Często może więc okazać się, że nie ma potrzeby wywarzać otwartych drzwi.
– mówi Paweł Grzegorczyk, p.o. dyrektora Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju.
Najbliższe 10 lat w miastach będzie czasem decentralizacji rynku energii, wdrażania nowych technologii oraz powstawania nowych źródeł wytwarzania. Większość z tych działań spoczywa na barkach samorządów, które odgrywają istotną rolę w staraniach o osiągnięcie neutralności klimatycznej i dążą do tego m.in.: poprzez wymianę źródeł ciepła, modernizację transportu publicznego czy tworzenie klastrów i spółdzielni energetycznych.
- wskazała Marta Kupisz, Zespół Rozwoju Innowacji w Samorządach, Polski Fundusz Rozwoju
Rewolucja technologiczna i rozwój cyfryzacji są szansą na zwiększenie efektywności w transporcie zarówno poprzez lepsze planowanie organizacji ruchu drogowego, jak i integrację wszystkich dostępnych w mieście form transportu. Z perspektywy włodarzy miast istotne jest wykorzystanie danych na temat usług mobilności oraz współpraca pomiędzy samorządami i przedstawicielami branży, aby wspólnie realizować cele zrównoważonej mobilności.
– podkreśliła Weronika Wesołowska, Zespół Rozwoju Innowacji w Samorządach, Polski Fundusz Rozwoju.
Z wielką satysfakcją obserwujemy, jak polskie miasta z coraz większym entuzjazmem podchodzą do narzędzi cyfrowej transformacji i mamy nadzieję, że opisane przez nas przykłady staną się dodatkowym źródłem inspiracji.
- dodała Martyna Maciaszczyk, Zespół Rozwoju Innowacji w Samorządach, Polski Fundusz Rozwoju.
Wiedza, doświadczenie i inspiracje
- zrealizowaliśmy 9 inicjatyw, w ramach których przeszkoliliśmy 417 samorządowców z projektowania i wdrażania innowacji w miastach;
- udzieliliśmy wsparcia w cyfrowej i energetycznej transformacji 187 samorządom;
- stworzyliśmy portfolio złożone z 57 nowych rozwiązań technologicznych dla administracji lokalnej;
- uczestniczyliśmy w 112 zrealizowanych wdrożeniach produktów IT w miastach.