Jak wspólnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym i sprawić, aby lokalnym społecznościom żyło się lepiej? Ruszył nabór do Klimatonu dla Miast – 48-godzinnego maratonu programowania organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, który odbędzie się w dniach 3-5 grudnia. Samorządy mogą zgłaszać swoje wyzwania klimatyczne do 3 listopada. Zespoły programistyczne, które chcą podjąć wyzwanie i zawalczyć o nagrodę – 30 000 zł, mogą aplikować do 24 listopada na www.klimatondlamiast.pl.
- retencja wód opadowych,
- mobilność zeroemisyjna,
- efektywność energetyczna,
- czyste powietrze.
Zagadnienia jakości środowiska miejskiego koncentrują się w celu „Miasto zielone” projektu Krajowej Polityki Miejskiej. Zależy nam, aby miasta aktywnie uczestniczyły w walce z globalnym ociepleniem, odbudowie zagrożonych ekosystemów i promowały wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dokonując systematycznej transformacji miast w kierunku bardziej przyjaznych środowiskowo musimy brać pod uwagę również potrzeby grup najwrażliwszych i narażonych np. na ubóstwo energetyczne czy na zmiany klimatyczne. Zasada ta wpisuje się w opublikowaną przez Komisję Europejską politykę „Europejskiego Zielonego Ładu” i dążenie do neutralności klimatycznej, w tym oczekiwania skierowane do miast w kontekście zarządzania rozwojem wynikające ze Strategii Różnorodności Biologicznej 2030.
zaznacza Waldemar Buda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.
Innowacje w polskich miastach
W ciągu pół roku zduńskowolanie wykonali w aplikacji aż 1160 kalkulacji. Symulacje pozwalają przygotować się do inwestycji w ekologiczne źródło ciepła, program podpowiada też jak zdobyć na nie dofinansowanie. Udział w Hackathonie dla Miast pozwolił nam zdobyć nowe doświadczenia i nawiązać współpracę z informatykami z całej Polski. Po imprezie zaprosiliśmy ich do naszego miasta, by opowiedzieć o kolejnych wyzwaniach, w których mogą pomóc nowe technologie. Zduńska Wola to miasto otwarte na innowacje.
mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.
Razem dla klimatu
Osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej jest dużym wyzwaniem, które jest możliwe do osiągnięcia dzięki zacieśnianiu współpracy między instytucjami państwowymi, samorządami, biznesem i społeczeństwem oraz dzięki tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. W Polsce są środki finansowe na wsparcie we wdrożeniach nowych technologii sprzyjających środowisku, ale wciąż za mało jest projektów, w które warto zainwestować. Poprzez Klimaton dla Miast oraz program PFR dla Miast chcemy tworzyć platformę łączącą potrzeby technologiczne samorządów z ludźmi, którzy mają odpowiednią wiedzę i pomysły. Zachęcam włodarzy miast do zgłaszania swoich klimatycznych wyzwań, bo to dobry moment, aby uzyskać właściwe wsparcie w ich rozwiązaniu.
mówi Paweł Borys, Prezes PFR