Jest 1961 rok. Na tarasie Centralnego Domu Towarowego przy ul. Kruczej 50 w Warszawie, fotograf Tadeusz Rolke wykonuje sesję zdjęciową produktów, będących wówczas obiektami pożądania wielu Polek. Wśród nich były to m.in. wózek dziecięcy, telewizor, radio czy narty. Jak na przestrzeni 60 lat zmieniły się te obiekty i pasje, a także otaczająca CEDET architektura? Kim jest współczesna Polka i po co przychodzi do dzisiejszego Centralnego Domu Technologii? 60 lat później w tym samym miejscu przed obiektywem mistrza fotografii pozują absolwentki Szkoły Pionierów PFR – programu tworzonego przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z Allegro.
Tadeusz Rolke, zdj. z 1961 roku
Mamy to szczęście, że biuro PFR znajduje się w budynku CeDeTe, gdzie część okien wychodzi na taras. Mając w pamięci, że w tym samym miejscu 60 lat temu zrealizowana została znana sesja zdjęciowa, doszliśmy do wniosku, że warto zwrócić się do Tadeusza Rolke i zaproponować remake z udziałem Pionierek. Cieszę się, że udało się zrealizować ten projekt i dziś możemy podziwiać jego rezultaty.
Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.
- Aleksandra Pędraszewska - COO VividQ. Twórczyni startupu rewolucjonizującego dziedzinę wyświetlania za pomocą holografii generowanej komputerowo.
- Justyna Bącela - CEO Weregolf. Twórczyni inteligentnego kombinezonu umożliwiającego naukę swingu golfowego.
- Zuzanna Ruszkowska - współtwórczyni Zajki, urządzenia badającego poziom wilgotności gleby.
- Karolina Wojtas - inwestorka w holenderskim funduszu deep tech i laureatka studenckiej nagrody Nobla.
- Dr Celina Wierzbicka - dawniej pracowniczka naukowa na Uniwersytecie w Malmö, dziś programistka we francuskim scale-upie.
- Agnieszka Andrzejak - architektka z technologicznym zacięciem, pomysłodawczyni platformy badającej architektoniczne preferencje Polaków.