Dekarbonizacja ciepłownictwa, zagospodarowanie odpadów, elektromobilność czy zastosowanie technologii wodorowej – druga edycja Akademii Miast Przyszłości pokazuje, że zielona transformacja w polskich miastach nabiera tempa. Niemal 60 reprezentantów z 30 średniej wielkości miast przez 4 miesiące pracowało przy wsparciu ekspertów nad konkretnymi projektami w tym obszarze. Spośród nich jury wyróżniło trzy najciekawsze rozwiązania, które stworzyli samorządowcy z Głogowa, Tarnowskich Gór i Zduńskiej Woli.
PFR stale współpracuje z polskimi samorządami – inspirujemy i zwiększamy kompetencje samorządowców poprzez cykl warsztatów Akademia Miast Przyszłości, doradzamy przy inwestycjach w formule partnerstwa publiczno-prywatnego oraz angażujemy się kapitałowo w lokalne projekty, które są istotne z punktu widzenia rozwoju regionu. Mamy środki i wiedzę ekspercką, z których korzysta coraz więcej samorządów. Wierzę, że wspólne działanie instytucji rozwoju z włodarzami miast jest korzystne dla lokalnych gospodarek.
Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR
- Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju,
- Waldemar Buda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej,
- Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- Agnieszka Sosnowska, Dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska,
Smart city, to już nie jest tylko modnie brzmiące hasło, ale bliska rzeczywistość. Innowacyjne projekty z obszaru zielonej transformacji, nad którymi pracowali uczestnicy Akademii Miast Przyszłości pokazują, że polskie miasta średniej wielkości są otwarte na nowe rozwiązania technologiczne. W ramach programu PFR dla Miast, którego częścią jest także Akademia, zależy nam, aby wspierać samorządy w rozwiązywaniu ich technologicznych wyzwań, inspirować i wyposażać nie tylko w odpowiednie kompetencje, ale także łącząc je z polskimi twórcami innowacyjnych rozwiązań.
Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR