Jak tworzyć innowacyjne projekty, które jednocześnie będą przyjazne środowisku? Tego dowie się blisko 60 samorządowców z 30 miast, którzy biorą udział w drugiej edycji Akademii Miast Przyszłości organizowanej przez Polski Fundusz Rozwoju. Przed nimi udział w serii profesjonalnych warsztatów, spotkania z ekspertami oraz praca nad własnym projektem wdrożeniowym.
Już po raz drugi polscy samorządowcy ze średniej wielkości miast mają okazję podnieść swoje kompetencje i przy wsparciu ekspertów wypracować innowacyjne projekty gotowe do wdrożenia w ich miastach. Tym razem Akademia Miast Przyszłości kładzie jeszcze większy nacisk na pogłębianie wiedzy o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań spełniających wyśrubowane normy energetyczne i przyjazne środowisku.
Akademia Miast Przyszłości to program, który wspiera średniej wielkości samorządy w inwestycjach w obszarze transformacji cyfrowej i wdrażaniu nowych technologii. Przyspieszenie inwestycji w innowacyjne rozwiązania to zarówno wygoda mieszkańców, jak i szansa na bardziej efektywne, zielone technologie. Program ma za zadanie stworzyć liderów transformacji cyfrowej w polskich samorządach, aby w ten sposób przyspieszyć proces rozwoju miast i zwiększyć ich potencjał.
Paweł Borys, Prezes Zarządu PFR
- Ścieżka wiedzy to 7 modułów zajęć w formie kursu online zakończonego testem i certyfikatem.
- Ścieżka projektowa to indywidualną praca przedstawicieli miast nad projektem wdrożeniowym przy wsparciu mentorów i na bazie autorskiego narzędzia PFR.
- Ścieżka kompetencyjna to z kolei cykl szkoleń mających na celu uzbrojenie uczestników w praktyczne kompetencje przyszłości .
- Ścieżka networkingu to regularne spotkania online z udziałem ekspertów i przedstawicieli instytucji publicznych odpowiedzialnych za kształtowanie polityki miejskiej.
Ze względu na sytuacje epidemiologiczną druga edycja Akademii Miast Przyszłości w całości zostanie przeprowadzona w formule online. Dla uczestników przygotowaliśmy wyjątkowy kurs online, szereg praktycznych warsztatów i wirtualnych spotkań z ekspertami. Zadbamy też o część networkingową, która pozwoli na dyskusje i wymianę doświadczeń między miastami. Nie tracimy jednak nadziei, że w czerwcu może uda nam się wszystkim spotkać osobiście podczas Gali Finałowej.
Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Innowacji w PFR.