Trzecia edycja Szkoły Pionierów PFR – programu tworzonego przez Polski Fundusz Rozwoju i Allegro, pokazała, że widocznym trendem wśród początkujących przedsiębiorców technologicznych jest tworzenie rozwiązań w obszarach zdrowia i ekologii. Jury za najbardziej innowacyjny projekt uznało Weregolf, start-up, który pomoże golfistom w trenowaniu swingu. Dwa wyróżnienia otrzymały rozwiązania ekologiczne: Zajka – wspierające rolników w walce z suszą oraz ecoMy – aplikacja do łatwego segregowania odpadów.
Coraz większa liczba innowacyjnych projektów i podnoszenie kompetencji biznesowych ich twórców to potencjalnie więcej inwestycji na rynku venture capital. Wraz za tym idzie rozwój firm, tworzenie nowych miejsc pracy, cyfryzacja wielu obszarów życia i podnoszenie jakości życia Polaków. Właśnie dlatego Polski Fundusz Rozwoju stale rozbudowuje swoją ofertę kierowaną do innowatorów, aby tworzyć sprzyjające warunki do rozwoju polskiego ekosystemu innowacji. Zależy nam również na powstawaniu coraz większej liczby nowych rozwiązań w obszarze Cleantech, aby to właśnie polskie innowacje odegrały ważną rolę w procesie transformacji energetycznej
Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju
Zwycięstwo pisane szminką
Jedno z dwóch wyróżnień przyznano projektowi Zajka, któremu przewodniczy Katarzyna Gryzło. Start-up działający w obszarze ekologii stworzył proste i tanie narzędzie eCiupaga, które pozwoli rolnikom badać wilgotność gleby, aby optymalnie nawadniać pola. To praktyczne rozwiązanie odpowiada na w dobie postępującej suszy i wzrostów kosztów wody.
Sukcesy polskich pionierów
Wsparcie początkujących przedsiębiorców jest dla nas naturalne i stanowi jeden z filarów działalności Allegro - w końcu sami zaczynaliśmy ponad 20 lat temu jako startup. Dziś na naszej platformie działa ponad 120 tys. przedsiębiorstw handlowych, z czego większość to małe i średnie firmy. To w znacznej mierze dzięki nim Allegro rozwija się w tak fenomenalnym tempie. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że możemy wspierać Szkołę Pionierów i nowe pokolenie przedsiębiorców w Polsce. Liczymy, że absolwenci wniosą nową energię do polskiego biznesu. Gospodarka dotknięta przez pandemiczną rzeczywistość potrzebuje świeżego spojrzenia, które laureaci, patrząc na ich imponujące i innowacyjne projekty, z pewnością mają.
Damian Zapłata, członek zarządu Allegro.pl
Jesteśmy dumni z osiągnieć naszych absolwentów, wspieramy ich i kibicujemy, bo Szkoła Pionierów PFR to coś znacznie więcej niż program edukacyjny. Nasze działanie nie kończy się na trzech tygodniach warsztatów i gali finałowej, bo zależy nam na budowaniu społeczności innowatorów. Uczestnicy Szkoły Pionierów PFR dołączają do Klubu Pionierów PFR, w ramach którego organizujemy cykliczne spotkania z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów, monitorujemy osiągnięcia absolwentów i promujemy je, a jeśli ktoś potrzebuje doradztwa, wsparcia mentoringowego to również może się z tym zwrócić do zespołu PFR. Gratuluję świetnych prezentacji finałowych – trudno było wybrać jednego zwycięzcę, bo każdy projekt ma w mojej ocenie duży potencjał na rynkowy sukces.
Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR