60 reprezentantów z 30 średniej wielkości miast pracowało wraz z ekspertami przez trzy miesiące nad stworzeniem innowacyjnych projektów, które mają szansę na wdrożenie i mają poprawić jakość życia mieszkańców. Jury wyróżniło Rydułtowy za projekt karbonizacji odpadów, z których powstanie biowęgiel; Iławę za rozwiązanie poprawiające efektywność energetyczną w obiektach użyteczności publicznej oraz Zamość za pomysł stworzenia pakietu usług cyfrowych dla mieszkańców, które pozwolą na szybkie załatwienie codziennych spraw administracyjnych online.
Pandemia przyspiesza proces wdrażania usług cyfrowych w przedsiębiorstwach, w administracji i w naszym codziennym życiu. Wykorzystanie technologii w samorządach jest korzystne dla mieszkańców, podwyższa jakość usług publicznych i ułatwia pracę urzędników. Stworzyliśmy Akademię Miast Przyszłości, aby w średniej wielkości miastach powstała grupa ekspertów, która będzie przekazywać zdobytą wiedzę, zarządzać zmianą i przekonywać do mądrych inwestycji w nowe technologie. To szczególnie ważne w okresie pandemii, kiedy świadczone usługi powinny działać sprawnie i bezpiecznie. Gratuluję wszystkim uczestnikom i wierzę, że ich projekty uda się zrealizować.
Paweł Borys, prezes PFR
Do finału Akademii Miast Przyszłości dostało się 11 miast: Rydułtowy, Mrągowo, Konin, Piotrków Trybunalski, Piastów, Ostróda, Przemyśl, Leszno, Mielec, Zamość i Iława. Wybór tych najciekawszych rozwiązań był bardzo trudny, ale ostatecznie jury w składzie: Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech; Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW; Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR oraz Maciej Aulak, dyrektor w MFiPR wyróżniło miasta:
Rydułtowy
Zamość
Iława
Nie ma ograniczenia dla kreatywności, bez względu na to czy mamy do czynienia z małym, średnim, czy dużym miastem. Kluczem do sukcesu jest zespół samorządowców posiadających określone kompetencje i potrafiących działać aktywnie i odważnie działać. Akademia Miast Przyszłości powstała właśnie po to, aby wyposażyć urzędników w najbardziej aktualną wiedzę i umiejętności, które pozwolą im w profesjonalnym opracowywaniu i wdrażaniu projektów technologicznych. Patrząc na wszystkie przedstawione projekty jestem przekonana, że nasz pilotażowy program zdał egzamin.
Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR