Do Hackathonu dla Miast zgłosiło się 30 samorządów, spośród których najciekawsze wyzwania związane z pandemią przesłały Chełm, Stargard, Świdnik i Zduńska Wola. Nad ich rozwiązaniem pracować będą programiści z całej Polski, którzy do 15 listopada wyślą swoje zgłoszenie do udziału w wydarzeniu. Zespoły, które podczas 48-godzinnego maratonu programowania stworzą najlepsze projekty, mogą liczyć na nagrodę w wysokości 30 000 zł. Hackathon dla Miast jest jednym z głównych wydarzeń GovTech Festival, czyli trwającego miesiąc cyklu dostępnych dla wszystkich wydarzeń online, i odbędzie się już 20-22 listopada 2020 r.
Chełm: Bezpieczna segregacja odpadów – uszczelnienie systemu gospodarki śmieciowej w celu zmniejszenia ryzyka związanego z odbiorem odpadów medycznych.
PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Stargard: Generator lokalnego biznesu – platforma umożliwiająca świadczenie usług i sprzedaż produktów online przez lokalnych mikroprzedsiębiorców.
TRANSPORT
Świdnik: Mobilność szyta na miarę – analiza ruchu miejskiego w celu pozyskania danych do rozwoju infrastruktury publicznej.
EKOLOGIA
Zduńska Wola: Energetyczna transformacja miasta – narzędzie pomagające w wyborze najbardziej opłacalnego źródła ciepła przez gospodarstwa domowe.
Hackathon dla Miast jest jednym z kluczowych wydarzeń GovTech Festiwalu, podczas którego chcemy pokazywać, że cyfryzacja może pomagać innym nie tylko wirtualnie, ale też całkowicie realnie. Dlatego cieszę się, że tym wydarzeniem tworzymy przestrzeń do połączenia przedstawicieli miast z najzdolniejszymi programistami z całej Polski. To szczególnie istotne, dlatego że efektem ich współpracy będą rozwiązania wyzwań bezpośrednio związanych z naszymi lokalnymi społecznościami.
Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech
Nowe Technologie, które zastosowaliśmy przy tworzeniu Tarczy Finansowej PFR pozwoliły na szybkie wsparcie przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii. Teraz innowacyjne rozwiązania chcemy przenieść na grunt lokalny, aby ułatwić urzędom codzienną pracę na rzecz mieszkańców. Dziękuję samorządom, które zgłosiły się do hackathonu, bo przesłane wyzwania były bardzo ciekawe, a wybór czterech wymagał wielu analiz i dyskusji. Wkrótce w ramach PFR dla Miast ruszymy z kolejnymi projektami dla samorządów, więc zachęcam miasta do pozostania z nami w stałym kontakcie i włączania się w nowe działania.
Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR