Pomimo pandemii Covid-19 i wprowadzonych środków bezpieczeństwa, polski duch przedsiębiorczości odradza się na nowo i nabiera rozpędu. Z danych GUS wynika, że w czerwcu 2020 roku średnia dzienna liczba zarejestrowanych działalności gospodarczych była wyższa niż w tym samym okresie w 2019, a w lipcu taka sama jak w minionym roku. Właśnie ruszyła III edycja Szkoły Pionierów PFR – programu edukacyjnego tworzonego wspólnie z Allegro, w której 50 początkujących przedsiębiorców technologicznych będzie uczyć się kompetencji przyszłości, aby stworzyć innowacyjne rozwiązania i firmy.
Jak dotychczas Polska relatywnie dobrze radzi sobie z gospodarczymi skutkami pandemii. Potwierdzają to m.in. dane Eurostatu, które pokazują, że na tle innych europejskich gospodarek doświadczyliśmy jednego z najłagodniejszych spadków PKB. To niewątpliwe, w dużej mierze, zasługa szybkiej interwencji państwa w postaci tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej PFR. Pomogły one polskim przedsiębiorcom utrzymać płynność finansową i ochronić zatrudnienie, w najbardziej newralgicznym czasie oswajania się ze zjawiskiem pandemii. Ochroniliśmy zatem potencjał gospodarczy kraju. Teraz czas na impuls dla gospodarki, który pozwoli nam utrzymać rozwój w zmienionych pandemią okolicznościach. A to oznacza wejście w rzeczywistość w jeszcze większym stopniu scyfryzowaną, w układzie zmieniających się globalnych łańcuchów wartości. By stawić czoła aktualnym wyzwaniom, potrzebujemy najlepszych kadr, ambitnych ludzi o szerokich horyzontach. Dlatego cieszę się, że dziś inaugurujemy III edycję Szkoły Pionierów PFR dla młodych, zdolnych polskich innowatorów.
Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju.
Skutki pandemii będą odczuwalne w polskiej i światowej gospodarce jeszcze przez wiele najbliższych miesięcy, a nawet lat. W tym czasie ważnym motorem napędowym gospodarek, mogą stać się innowacje. Dlatego w PFR, pomimo przekierowania większości zasobów do obsługi Tarczy Finansowej, ważna jest dla nas kontynuacja programów edukacyjnych dla przyszłych przedsiębiorców technologicznych, takich jak Szkoła Pionierów PFR czy rozbudowa bezpłatnej platformy e-learningowej. Wierzymy, że wyposażając przedsiębiorców w wiedzę popartą doświadczeniami z okresu pandemii dajemy im pozytywny bodziec do tworzenia nowych rozwiązań.
Paweł Borys, prezes PFR
Ambicja, innowacyjność, umiejętność pracy zespołowej – to wszystko cechy, które musi posiadać każdy, kto chce odnieść sukces w biznesie. To właśnie tych cech szukamy rekrutując nowe osoby do naszego zespołu i staramy się rozwijać je w obecnych pracownikach. Allegro to wyjątkowy biznes, któremu udało się połączyć dojrzałość organizacyjną z duchem innowacji, która zazwyczaj cechuje startupy. Widzimy, że jest to siła napędowa, która pozwala nam ciągle się rozwijać i zmieniać dla naszych klientów, dlatego bardzo chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem z innymi. Szkoła Pionierów to już stały element na liście naszych najważniejszych programów społecznych. Cieszymy się, że po raz kolejny spotkamy się z tak licznym gronem najbardziej utalentowanych polskich przedsiębiorców i entuzjastów technologii
Damian Zapłata, członek zarządu Allegro
W Szkole Pionierów PFR stawiamy duży nacisk na pracę w interdyscyplinarnych zespołach. Bycie samemu sobie sterem, żeglarzem i okrętem nie sprawdza się na dłuższą metę, bo najbardziej innowacyjne rozwiązania biorą się ze współpracy, dyskusji i zderzenia różnych punktów widzenia. Dzięki naszym ekspertom program warsztatów w każdej kolejnej edycji jest aktualizowany o najnowsze trendy i doświadczenia.
Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR