Do konkursu Aplikacje Jutra PFR wpłynęło blisko 800 pomysłów technologicznych, które mogą pomóc w walce z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła 12 najbardziej innowacyjnych rozwiązań w obszarach: Zdrowie, Praca i Przedsiębiorczość oraz Społeczeństwo. Finaliści zawalczą o nagrody o łącznej wartości ponad 1 mln złotych, które przeznaczą na stworzenie prototypów.
Konkurs Aplikacje Jutra PFR powstał na bazie doświadczeń Polskiego Funduszu Rozwoju, któremu zostało powierzone stworzenie i obsługa rządowego programu wsparcia przedsiębiorców - Tarczy Finasowej PFR. Blisko 150 pracowników PFR z dnia na dzień musiało porzucić dotychczasowe projekty, aby po trzech tygodniach intensywnych prac uruchomić nowoczesny, zautomatyzowany system przyznawania subwencji, oparty o technologię sztucznej inteligencji. W rezultacie do ponad 345 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających 3,1 mln pracowników trafiło pond 60 mld zł wsparcia.
Podczas kryzysu wywołanego pandemią okazało się, jak ważne są nowoczesne technologie. Zdalna praca, czy cyfrowe składanie wniosków zwiększa bezpieczeństwo nas wszystkich. Jako PFR przy wsparciu dla firm i pracowników również sięgnęliśmy po najnowocześniejsze technologie, w tym sztuczną inteligencję. Dzięki temu 345 tysięcy firm uzyskało finansowanie w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin. W konkursie Aplikacje Jutra PFR otrzymaliśmy bardzo wiele ciekawych i kreatywnych pomysłów na rozwiązania technologiczne, które mogą pomóc w aktualnym, trudniejszym otoczeniu.
Paweł Borys, prezes PFR
- sposobu na zmianę nawyków i poprawę jakości życia,
- zautomatyzowania analizy finansowej w przedsiębiorstwie,
- platformy edukacyjnej do nauki nowych kompetencji,
- technologicznego rozwiązania edukacyjnego dla dzieci i młodzieży,
- wsparcia lokalnej turystyki i firm,
- sposobu weryfikacji skuteczności testów na Covid-19,
- technologii zarządzania danymi opartych o blockchain,
- digitalizacji muzealnictwa,
- nowych doświadczeń w przyswajaniu języka,
- wsparcia lekarzy w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów w sposób ciągły i zdalny,
- usprawnienia pracy lekarzy,
- technologii pozwalającej przyspieszyć powrót do zdrowia.
Liczba prawie 800 zgłoszeń i ich wysoka wartość merytoryczna przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Wyłonienie spośród nich 12 finalistów nie było łatwe i wymagało długich obrad komisji. Jestem przekonana, że już w grudniu czeka nas ekscytująca gala finałowa, podczas której finaliści zaprezentują swoje rozwiązania publiczności i jury. Co ważne, aż sześć zwycięskich pomysłów otrzyma od PFR szansę na ich realizację, co oznacza, że wkrótce mogą one ułatwić funkcjonowanie wielu Polaków – szybciej wyjdziemy z kryzysu lub będziemy mogli lepiej przeciwdziałać kolejnym skutkom wywołanym przez Covid-19.
Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR