12/22/23

PFR pomaga sfinansować budowę najwyższego budynku w Poznaniu


Polski Fundusz Rozwoju wspiera finansowanie budowy Andersia Silver – 115-metrowego biurowca klasy A, powstającego w prestiżowej lokalizacji w centrum Poznania. Wznoszony w rejonie Starego Miasta, przy Placu Andersa, obiekt będzie najwyższym i największym budynkiem w Poznaniu, a jego powierzchnia najmu wyniesie 39.874 m2. Inwestorem budynku jest Miasto Poznań wraz z Von der Heyden Group, projekt zaś bezpośrednio realizuje partnerska spółka deweloperska Andersia Property. Oddanie do użytku planowane jest w lipcu 2025 r. 

Turbulencje, jakie wstrząsnęły rynkiem nieruchomości w związku z następstwami wybuchu pandemii COVID i wojną na Ukrainie, stanowiły wyzwanie dla realizacji inwestycji. Spowolnienie komercjalizacji budynków biurowych oraz obniżenie przez banki pułapów kredytowania nowych powierzchni biurowych, w połączeniu ze wzrostem kosztów wykonawstwa budowlanego, spowodowały zwiększenie zapotrzebowania na środki zewnętrzne. 


Instrument finansowy PFR będzie stanowić uzupełnienie wkładu własnego. Dzięki wsparciu Funduszu, wieżowiec Andersia Silver, będący już na zaawansowanym etapie realizacji, może zostać ukończony w planowanym terminie, przynosząc szereg korzyści gospodarczych i społecznych dla miasta i całego regionu. 


Obecność PFR jest kluczowa dla powodzenia tej bardzo ważnej inwestycji, która jest zwieńczeniem trwającego od niemal trzech dekad miejskiego przedsięwzięcia urbanistycznego jakim jest zabudowa Placu Andersa. Celem jest stworzenie przez miasto atrakcyjnej oferty dla mieszkańców i biznesu. Po ukończeniu inwestycja ta stanie się jedną z wizytówek Poznania i Wielkopolski
-powiedział Bartłomiej Pawlak, Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Sprawdzeni i doświadczeni partnerzy

Inwestycja oparta jest o partnerstwo samorządu (Miasta Poznań) ze sprawdzonym i wieloletnim partnerem prywatnym projektu (Von der Heyden Group). Za dotychczasowym powodzeniem projektu stoi również współpraca z generalnym wykonawcą – dobrze znaną w Polsce firmą budowlaną o austriackich korzeniach – PORR S.A.


Miasto Poznań i sponsorzy posiadają bogate doświadczenie w realizacji dużych projektów biurowych. Dotychczas strony zrealizowały wspólnie 3 projekty w ramach procesu zabudowy Placu Andersa: Poznań Financial Centre, Andersia Tower oraz Andersia Business Centre. Realizacja czwartej inwestycji – Andersia Silver – stanowi kontynuację dotychczasowej współpracy pomiędzy partnerami.  


Konsekwentnie realizowana zabudowa Placu Andersa wykreowała wysokiej klasy infrastrukturę rozwoju biznesu miasta Poznania. To właśnie od budynku PFC rozpoczyna się historia rozwoju prawdziwego instytucjonalnego rynku nieruchomości w mieście. Andersia Silver jest zwieńczeniem tych starań i dowodem realnego partnerstwa publiczno-prywatnego. Udział w projekcie Polskiego Funduszu Rozwoju jest mocnym akcentem w sprawie. Zabiegaliśmy o to wsparcie i z ogromną satysfakcją dzisiaj je ogłaszamy
-powiedział Adam Trybusz, Prezes Zarządu Andersia Property i Dyrektor zarządzający VdHGroup w Polsce.

Finansowanie

Finansowanie inwestycji obejmuje wkład sponsorów projektu (Grupy Von der Heyden oraz Miasta Poznania poprzez spółkę komunalną Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji Sp. z o.o.). Miasto wniosło do Projektu nieruchomość gruntową pod inwestycję. VDHG wnosi własny wkład pieniężny, którego uzupełnieniem w kwocie 17 mln EUR będzie finansowanie dłużne PFR Funduszu Inwestycji Samorządowych FIZAN, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Ponadto Fundusz sfinansuje częściowo płatności VAT na etapie budowy. Pozostałe finansowanie projektu zostanie pociągnięte w postaci kredytu bankowego.  


Bezkonkurencyjna lokalizacja w Poznaniu

Wieżowiec położony jest w sąsiedztwie popularnego centrum handlowego Stary Browar oraz trzech obiektów komercyjnych uprzednio zrealizowanych przez Andersię Property Sp. z o.o. Okolica ta to turystyczne i biznesowe serce miasta. Inwestycja zapewnia doskonały dojazd zarówno samochodem jak i transportem miejskim. Od Dworca Głównego PKP w Poznaniu wieżowiec dzieli zaledwie 1 km, zaś do Portu Lotniczego Ławica jest 7 km.  


Najwyższy standard i rozwiązania ESG 

Andersia Silver będzie liczyć 25 kondygnacji naziemnych. 3-poziomowy parking podziemny pomieści 249 samochodów. Projekt techniczny uwzględnia aktualne rozwiązania poszukiwane przez pracodawców i pracowników (części wspólne, paczkomaty, stacje ładowania elektryków, uchylne części okien itp.). Planowane biura klasy A wyposażone będą we wszystkie systemy zapewniające wysoki standard i bezpieczeństwo pracy (niezależne źródła zasilania, pełna klimatyzacja, kontrola dostępu, światłowodowa sieć teletechniczna, 15 szybkobieżnych wind).  


Andersia Silver będzie obiektem nie tylko niezwykle atrakcyjnym architektonicznie, ale także zaprojektowanym zgodnie z najwyższymi standardami i zasadami zrównoważonego rozwoju. Ekologiczność Andersii Silver potwierdzi m.in. certyfikat WELL, certyfikat LEED na poziomie Gold, a także szereg rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju (tzw. ESG). Na części południowej fasady zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne umożliwiające lokalną produkcję energii na potrzeby systemów znajdujących się w budynku i ograniczenie emisji CO2 aż o ok. 42 000 kg rocznie. Ponadto, w biurowcu promowany będzie transport niskoemisyjny i bezemisyjny, w tym także dzięki nowoczesnej rowerowni z 241 stanowiskami postojowymi, 22 ładowarkami do hulajnóg elektrycznych oraz stacjami serwisowymi. Na parterze zaplanowano powierzchnię usługową. Wieżowiec będzie w całości przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.  


Nowa jakość centrum Poznania

Celem wieloetapowego projektu miejskiego dotyczącego zagospodarowania Placu Andersa w Poznaniu od początku było stworzenie zupełnie nowej tkanki miejskiej.  


Powstanie budynku Andersia Silver, zaprojektowanego z uwzględnieniem najnowszych trendów związanych z ESG stanowić będzie ważny element działań Miasta Poznań dla rozwoju i modernizacji miejskiej infrastruktury wspierającej biznes oraz budowania oferty dla biznesu, która w ten sposób będzie dostosowana do szerszej grupy odbiorców. Dzięki tego typu inwestycjom Poznań jest w stanie skutecznie konkurować z innymi miastami regionalnymi o zainteresowanie dobrze prosperujących przedsiębiorstw, które poszukują nowych lokalizacji do ulokowania swoich siedzib lub oddziałów. 


Nasz plan od początku zakłada przyciągnięcie i ulokowanie w zaplanowany sposób i w dedykowanym do tego, dobrze skomunikowanym miejscu w ścisłym centrum miasta, wysokiej klasy usług i biznesu. W ten sposób wspieramy rozwój gospodarczy Poznania i całego regionu Wielkopolski, generując dobrze płatne miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników oraz absolwentów lokalnych uczelni wyższych
-powiedział Grzegorz Michalski Prezes Zarządu WCWI sp. z o.o.